Najmanje dama direktorki je u Crnoj Gori, najviše u Letoniji

Bez autora
Mar 10 2021

Iako žene predstavljaju gotovo polovinu svih zaposlenih u Evropskoj uniji, znatno su manje zastupljene na menadžerskim pozicijama. To pokazuje evropska statistika, dok se i domaća može nadovezati. Tako je u Srbiji svaki treći preduzetnik žena, a dame su direktori i zakonski zastupnici u svega 22,6 procenata privrednih društava.

U Srbiji je 279.000 preduzetnika, a trećina su žene, dok su žene u 16,3 odsto slučajeva vlasnice jednočlanih privrednih društava kojih u Srbiji ima 121.000, pokazuju podaci Agencije za privredne registre. Kod višečlanih privrednih društava, žene su u Srbiji četvrtina od ukupnog broja vlasnika.

Širom Evrope situacija po ovom pitanju nije znatno drugačija. U prošloj godini više od 9,5 miliona ljudi zauzimalo je rukovodeću poziciju u EU i to 6,2 miliona muškaraca i 3,3 miliona žena.

Dame su među menadžerima zastupljene svega u 34 odsto preduzeća. Najveći udeo dama menadžerki bilo je u Letoniji (45 odsto) i Poljskoj (44 odsto), a najmanji u Crnoj Gori - četiri odsto, kažu podaci Evrostata.

Posmatrajući stanje u članicama Evropske unije, veći procenat dama na menadžerskim pozicijma je u Bugarskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Švedskoj (sve po 42 odsto).

Holandija (26 odsto), Kipar (27 odsto) i Hrvatska (24 odsto) su na drugom kraju skale i tu je najmanje dama na upravljačkim pozicijama.

Uprkos takvoj statistici, istraživanja pokazuju da kompanije koje imaju više žena na menadžerskim pozicijama zarađuju bolje, a veliki broj dama direktora znači i jači rast prihoda, kao i veće profitne marže.

Analitičari "Credit Suissea" su u istraživanju 3.000 kompanija iz 56 zemalja sveta, zaključili da su u poslednjih pet godina kompanije u porodičnom vlasništvu s barem jednom ženom kao direktorom, svake godine zabeležile bolje poslovne rezultate od onih kojima upravljaju isključivo muškarci.

Ogradili su se da žene nisu nužno uzrok uspeha kompanija, ali su došli i do saznanja da su kompanije sa ženama na upravljačkim pozicijama sklonije bavljenju pitanjima održivosti, uticajem na okolinu, radnim uslovima i radnicima.

Kada se pogledaju pozicije u kompanijama, konsultant Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku kaže da se tradicionalno žene zapošljavaju u pravnim službama i u odeljenjima za ljudske resurse.

"Ima dosta žena koje su veoma sposobne i snalažljive, ali su kod nas uslovi za ulazak u biznis podosta teški. Potrebno je dosta socijalnih kontakata kao i snalaženja u različitim situacijama kojima su ipak vičniji muškarci od žena", kaže Rajić. Žene su po prirodi osetljivije, kaže, a na upravljačkim pozicijama je i velika doza stresa. Takođe prosečno radno vreme menadžera je 10 do 12 sati, što je za ženu dodatni napor ukoliko je recimo majka.

Žene su isključivi vlasnici 25,6 odsto od ukupnog broja nepokretnosti u Srbiji, a pročitajte koliko njih je imovinu nasledilo, a koliko steklo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik